Satser på charolaisavl

Liv Solberg og Harald Holta valgte Charolais fordi den gir store slakt, er lettstelt og har bra gemytt og godt lynne.
Gras og grovfôr kan inngå som en større del av fôrgrunnlaget enn i dag. Det er viktig for næringas legitimitet og åpner også opp for bruk av mer norskprodusert korn som kraftfôrråvare. Samtidig stilles det økte krav til fôrplanlegginga.
Vi ser nå større bredde i grovfôrkvalitet enn tidligere. Analysestatistikken viser at stadig flere av de innkomne grovfôranalysene ligger betydelig over gjennomsnittet både på fordøyelighet (OMD) og ikke minst proteininnhold. Vi har i høst hatt tett kontakt med flere produsenter som har vært deltakere grovfôrprogrammet i Tine med fôranalyser med fordøyelighet opp mot 80 prosent og råproteininnhold over 180 gram per kilo tørrstoff. Med slikt supergrovfôr er det ekstra viktig å finne den gode balansen i fôringa. Les hele artikkelen fra Buskap 1 i 2025 HER
Liv Solberg og Harald Holta valgte Charolais fordi den gir store slakt, er lettstelt og har bra gemytt og godt lynne.
Bonden som ringde var nettopp kommen i fjøsen, og der fann han ei nykalva ku strekt ut på båsen. Kua hadde kalva dagen før, så me mistenkte mjølkefeber med ein gong.
Målet har vore nok dyr til å fylle kvota, og nok dyr å velge i. Men det har nok sin pris. Sjølv om den kostnaden ikkje alltid er så synleg.
Har du hørt om SpermVital? Og om du har har, hva har du hørt om det? I denne episoden av Genopodden har vi tatt praten med to av de som kjenner best til akkurat SpermVital.
Det har blitt utviklet VR-briller som simulerer hvordan kua ser omgivelsene sine, slik at du kan oppleve og kjenne det på egen kropp.