Har det vorte enklare å bygge nye fjøs til mellom 20 og 30 kyr?

I Tine registrerer vi auka interesse for å bygge lausdriftsfjøs, særleg i dei områda der driftseiningane er minst. Har vilkåra for bruksutbygging endra seg dei siste åra?
Kontroll på innavlen er en vesentlig del av et bærekraftig avlsprogram.
Innavl er uheldig av flere årsaker. Innavl gir mindre genetisk variasjon, redusert livskraft og overlevelse og produksjonstap. I en artikkel i Buskap nr. 8/2019 forklarer avlssjef i Geno, Håvard Melbo Tajet, hvordan NRF styrer unna innavl både på besetningsnivå og populasjonsnivå. Konklusjonen er at innavlen i NRF ligger godt innenfor internasjonale bærekraftsanbefalinger, men det betyr ikke at det ikke er utfordringer.
Les artikkelen Innavl på NRF og endring av strategien med GS
I Tine registrerer vi auka interesse for å bygge lausdriftsfjøs, særleg i dei områda der driftseiningane er minst. Har vilkåra for bruksutbygging endra seg dei siste åra?
Ivar Vasli overtok hjemgården i Storlidalen i juli i fjor. Nå er han i full gang med planlegging av nytt kufjøs ved siden av det gamle båsfjøset.
For å bli avlsokse for NRF og Geno, må kalven passere et nåløye. Vi har fulgt 12391 Laupen fra kalv til eliteokse, og nå er det Laupen-avkom i kyr over hele landet. Det hadde ikke vært mulig uten sædruta!
– Vi blir ikke rike, men vi har det godt!
Fôrmais kan gi store avlinger, lavere produksjonskostnader og et godt, smakelig og næringsrikt fôr som kan øke grovfôropptaket.Ingress