Har det vorte enklare å bygge nye fjøs til mellom 20 og 30 kyr?

I Tine registrerer vi auka interesse for å bygge lausdriftsfjøs, særleg i dei områda der driftseiningane er minst. Har vilkåra for bruksutbygging endra seg dei siste åra?
Utviklingen av digital fôrstyring og grovfôrproduksjon går i turbofart.
Kunstig intelligens tas nå i bruk for å digitalisere grovfôrproduksjonen. I et prosjekt ledet av Seges i Danmark testes nytt utstyr og supersensorer. .- Man kan si at vi gjør finsnitteren til et kjørende grovfôrlaboratorium hvor en ny type NIR-sesnorer både målet tørrstoff, fordøyelighet, aske, kløverinnhold, råprotein og stivelse, forklarer Peter Hvid Laursen i Seges.
I Tine registrerer vi auka interesse for å bygge lausdriftsfjøs, særleg i dei områda der driftseiningane er minst. Har vilkåra for bruksutbygging endra seg dei siste åra?
Ivar Vasli overtok hjemgården i Storlidalen i juli i fjor. Nå er han i full gang med planlegging av nytt kufjøs ved siden av det gamle båsfjøset.
For å bli avlsokse for NRF og Geno, må kalven passere et nåløye. Vi har fulgt 12391 Laupen fra kalv til eliteokse, og nå er det Laupen-avkom i kyr over hele landet. Det hadde ikke vært mulig uten sædruta!
– Vi blir ikke rike, men vi har det godt!
Fôrmais kan gi store avlinger, lavere produksjonskostnader og et godt, smakelig og næringsrikt fôr som kan øke grovfôropptaket.Ingress